Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:227
TÝDEN:494
CELKEM:208076
Od 2.9. 8,00 hod - rezervace pobytů na rok 2025 (leden - červen), více na rezervace.
Psychologická péče o děti s poruchami výživy vychází z tzv. psychosomatického pojetí, tj. z přesvědčení, že na vzniku a udržování potíží s příjmem potravy, ať už ve směru plus (tedy jím víc, než je pro mé tělo vhodné), tak i ve směru mínus (jím méně, než mé tělo potřebuje) se krom biologických faktorů, podílí také faktory psychické; tedy naše myšlenky, přesvědčení, motivy, návyky, ale i emoce, prožívání sebe a svého těla, schopnost seberegulace, dovednost rozhodování a mnoho dalšího.
Probíhá převážně formou skupinových setkání, jež jsou primárně zaměřena na práci s motivací. Ta je v procesu změny považována za jednu z klíčových proměnných potenciálního úspěchu. Fokusování na to, proč je daná změna důležitá právě pro mě, co si od ní slibuji a jak moc věřím, že mohu touženého dosáhnout, patří k základním kamenům motivačních rozhovorů, které se ve skupinové práci významně uplatňují. Na skupinách se pak také často zabýváme i tématem jídelních návyků, kdy se analýzou jídelního chování snažíme rozklíčovat, čím mohou samy děti přispívat ke svému úbytku či přírůstku na váze a jejich následnému udržení. Významnou roli hraje i samotné zvýšení uvědomění probíhajícího procesu redukce nebo jiných změn, o které se dítě v rámci pobytu snaží. Zjednodušeně řečeno jde o to, uvědomit si, co během pobytu dělám, jak mi to pomáhá a jak se díky tomu cítím. Skupinová setkání navíc umožňují dětem sdílet své zážitky spojené s vlastní tělesnou hmotností, což podporuje ventilaci nahromaděných emocí. Relaxační skupiny jsou pak zaměřeny na dovednost sebezklidnění a zvýšení kontaktu se svým tělem, což taktéž zásadně přispívá ke změnám v zacházení s jídlem.
Další formou spolupráce, kterou mohou děti i adolescenti během pobytu využít, jsou individuální konzultace. Ty jsou zaměřené přímo na to, s čím přichází konkrétní dítě či dospívající. Pro některé je stěžení spíše podpora motivace a sebedůvěry, pro jiné zpracování nepříjemných zážitků, které sebou nadváha a obezita, ale někdy i křehká tělesná konstituce přináší (např. odmítnutí vrstevníky, jejich posměch, tlak ze strany dospělých na změnu, pocity nepatřičnosti atd.). S ohledem na časově omezenou dobu, jež dítě v léčebně tráví, nejde o systematickou psychoterapii, ale spíše o prostor, kam může dítě se svým problémem přijít, kde bude vyslechnuto, a v rámci možností se pokusíme hledat vhodné řešení. V případě komplexnějších potíží, pak odkazujeme na psychologickou péči v místě bydliště. Pro zájemce z okolí nabízíme možnost návazné ambulantní spolupráce, jejímž cílem je především prevence relapsu, tedy podpora v udržování dosažené změny, nebo pomoc v dané změně pokračovat.
Naše psychologická péče zahrnuje i workshop pro rodiče, který se uskutečňuje jedenkrát za pobyt. Zde se rodiče či jiné pečující osoby mohou dozvědět, jak pomoci dítěti, které prošlo redukčním nebo ozdravným pobytem, pokračovat v nastolených změnách.
Součástí péče o děti s nadváhou a obezitou je i schůzka určená rodičům a dalším osobám, které se na péči o dítě podílejí a mohou tak výrazně ovlivnit další kroky dítěte po ukončení redukčního pobytu.
Obsahem workshopu je seznámení se základními principy podpory redukce tělesné hmotnosti a prevence relapsu nadváhy a obezity z pohledu psychologa a nutričního terapeuta.
Společně se zamýšlíme nad otázkami, které mohou ovlivnit další snižování nebo udržování tělesné hmotnosti vašich dětí. Sdílíme zkušenosti z redukčních programů – „co řeší i těší děti s nadváhou a obezitou“. Tématem jsou též praktické rady a zásady, které pomáhají dětem situaci změny životního stylu lépe zvládnout a nefixovat nevhodné jídelní návyky (např. jako jíst na jednom místě v domě, co je to uvědomělé jedení apod.). Zásadou je, že udržitelná je pouze ta změna, která je příjemná! Součástí workshopu jsou také doporučení v zavedení různých forem návazné péče a samozřejmě nabízíme i prostor pro vaše dotazy.
Workshop se uskutečňuje vždy 1x za pobyt dětí (obvykle druhou neděli daného turnusu).
Vzhledem k tomu, že workshop je součástí léčby dětí, je účast alespoň jednoho z rodičů nutná!
Svátek má Věra
Zítra má svátek Štefan, Sára
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:227
TÝDEN:494
CELKEM:208076